Nowy baner

piątek, 15 czerwca 2012

Cieszyn + piwo = Brackie

Cieszyn + piwo = Brackie ... I to w najlepszym wydaniu Brackie czyli Brackie Mastne

Brackie Mastne - piwo warzone przez Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie. Powstaje z czterech rodzajów słodów, trzech jęczmiennych: pilzneńskiego, monachijskiego i karmelowego oraz ze słodu pszenicznego. Zawiera 13% ekstraktu oraz 5,8% obj. alkoholu. Mastne warzone jest metodą górnej fermentacji z wykorzystaniem zacierania dekokcyjnego. Charakteryzuje się bursztynową, lekko opalizującą barwą, solidną pianą i wyraźną, szlachetną goryczką. Konserwowane jest metodą mikrofiltracji. Mastne sprzedawane jest w butelkach 0,5 l z jubileuszową etykietą.


Brackie Mastne uwarzone zostało specjalnie na uroczystość obchodów 1200 lecia Cieszyna. Pierwsze warzenie (450 hl) miało miejsce 11 maja 2010 r., natomiast uroczyste odszpuntowanie pierwszej beczki i inauguracja piwa odbyła się podczas obchodów „Święta Trzech Braci” 20 czerwca 2010 r. Nazwa piwa Mastne bezpośrednio nawiązuje do pierwszej, udokumentowanej nazwy piwa z Cieszyna, wywodzącej się od słów: tęgi, pełny, mazisty, mięsisty, co podkreślało bogactwo jego składników i strukturę piwa. Najstarsze znane źródła mówiące o piwie „Mastne” pochodzą z XVII w. Są to trzy pozycje: Mikołaj Henelius, Silesiografia- 1613r., Jakub Schickfuss, Nowo poszerzana kronika Śląska - 1625 r., Mateusz Merian, Topografia Czech, Moraw i Śląska, połowa XVII w.).


W Cieszynie a właściwie w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie (o nim wkrótce więcej) waży się regularnie najlepsze piwa np. Brackie, Żywiec Porter ale powstają też "serie limitowane" jak opisane wcześniej Brackie Mastne czy Bracki Koźlak Dubeltowy albo Brackie Pale Ale belgijskie. O tych specjałach wkrótce także będzie można znaleźć u mnie informacje.

No to do zaś ... trzymcie sie.

I co? Czyż Cieszyn to nie najpiękniejsze miasto w Polsce  ba ... na świecie!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz