Nowy baner

wtorek, 19 czerwca 2012

Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie


Browar w Cieszynie

Historia

Browar arcyksiążęcy w Cieszynie (Bracki Browar Zamkowy) w wraz z zabudowaniami został wybudowany na wzgórzu zamkowym w 1846 r. przez Albrechta Fryderyka Habsburga na terenach należących do monarchii austro-węgierskiej. Nazwa "Zamkowy" przylgnęła do browaru, gdyż wybudowano go nieomal w sąsiedztwie habsburskiego zamku. Jak na ówczesne czasy była to ogromne przedsięwzięcie inwestycyjne.

Przed I wojną światową browar połączono z Fabryką Win i Likierów w Błogocicach. Jednocześnie stale modernizowano zakład. Stare urządzenia zastąpiono nowymi m.in. zainstalowano silniki dieslowskie, które zastąpiły stare maszyny na parę.

Traktat wersalski oraz jego postanowienia zaowocowały zmianami własnościowymi. Browar przeszedł na własność Skarbu Państwa i od tej pory nazwa browaru brzmiała: Państwowe Zamkowe Zakłady Przemysłowe w Cieszynie. Obiekt do 1933 roku dzierżawiony był przez warszawskich prominentów, skoligaconych m.in. prezydentem Ignacym Mościckim.



Po roku 1933 browar przejęła Dyrekcja Lasów Państwowych. W czasie II wojny światowej, dzięki zaangażowaniu pracowników browaru, udało się zachować cześć urządzeń i surowców i tym samym uchronić majątek browaru przed rozgrabieniem i wywiezieniem na teren Rzeszy. Po okresie okupacji Browar Zamkowy został włączony w struktury, najpierw Bielskich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych, a następnie Zakładów Piwowarskich w Żywcu.  Lata współczesne w historii Browaru Brackiego, to okres nie tylko częstych zmian jego nazwy, ale również rozbudowy zakładu. Nie miał on być nigdy producentem ogólnopolskim, ale silnie umocowanym browarem lokalnym, mającym stałą rzeszą odbiorców. Plany te okazały się na tyle skuteczne w realizacji, że obecnie rzesza fanów piwa brackiego stale się powiększa, a sława napoju z pianką z Brackiego Browaru Zamkowego w wykracza poza Cieszyn. Takiemu rozwojowi na pewno sprzyjały procesy zmian własnościowych, szczególnie tych po roku 1989. Dzięki nowym inwestycjom Browar w Cieszynie ma nową automatyczną kegownię, ale wciąż produkuje się w nim piwo bardzo tradycyjny sposób, w otwartych kadziach fermentacyjnych. Odkryte kadzie mieszczą się w starych, zabytkowych piwnicach browaru.

Produkcja

Zdolności produkcyjne Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie wynoszą 160 tys. hl. Zakład w ubiegłym roku wyprodukował 102 tys. hl piwa. W trosce o wysoką jakość piwa Browar wprowadził  system HACCP (Hazard Analysis Critical Control Point) - certyfikat systemu bezpieczeństwa produkcji żywności. Sztandarowym produktem cieszyńskiego producenta jest piwo Brackie o zawartości balinga 12,0 i zawartości alkoholu 5,5 %.



wg danych ze strony Grupy Żywiec S.A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz