Nowy baner

poniedziałek, 25 czerwca 2012

Brackie Mastne (Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie) - opinia smakosza


Brackie Mastne (Bracki Browar Zamkowy)




Wreszcie udało mi się dopaść wyjątkowe piwo stworzone na 1200-lecie Cieszyna.


Jest to piwo górnej fermentacji, uwarzone z czterech słodów: pilzneńskiego, monachijskiego, karmelowego oraz pszenicznego. W szklance prezentuje się bardzo efektownie: herbaciany kolor, wspaniała piana, która opadając zostawia obfite firanki na szkle, urokliwa mętność powstała za sprawą słodu pszenicznego. W zapachu suszone owoce i karmel. Już pierwsze łyki ujawniają całą gamę interesujących doznań smakowych. Czuć tu i goryczkę, i lekką słodycz, i karmelowe palenie, i owocową orzeźwiającą nutę. Dużo się dzieje, a wszystko to w asyście dość mocnego wysycenia. Niepokoi tylko jakby miedziany, metaliczny posmak.





Ten posmak pozostał do końca, ale w miarę upływu czasu Mastne smakowało mi coraz bardziej (w przeciwieństwie do szitowego Brackiego, które od połowy zmieniło się w końskie szczyny i już go więcej nie kupię, obiecuję). Miła goryczka osadza się na podniebieniu, łagodzi ją smak kwaskowo-owocowy, nieco w stylu starego dobrego kompotu z maminych zapasów na zimę. Patrząc na portfolio Grupy Żywiec jest to piwo wybitne, choć w swojej kategorii – raczej nieco powyżej średniej. Oby więcej takich małych cudów w ofercie potentatów na naszym rynku (choć to zapewne tylko pobożne życzenie)...
















 opinia za ==Radar== - komentarze i dodatki na blogu Radara

piątek, 22 czerwca 2012

I jeszcze o cieszyńskim browarze - Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie


Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie – zabytkowy browar przemysłowy w Cieszynie powstały w 1846 roku. Zakład należy do holenderskiego koncernu Heineken i wchodzi w skład Grupy Żywiec.

Historia
Browar Habsburgów
W 1838 roku arcyksiążę Karol Ludwik Habsburg postanowił gruntownie przebudować swoją cieszyńską rezydencję. W tym celu sprowadził wiedeńskiego architekta Józefa Kornhäusla, który zlecił rozbiórkę ruin zamku piastowskiego z wyjątkiem wieży i romańskiej rotundy. W niedługim czasie na Górze Zamkowej powstał nowy, klasycystyczny pałac wraz z oranżerią i parkiem w stylu angielskim. Niejako przy okazji tej wielkiej przebudowy zachęcony sukcesami, jakie w owym czasie zaczęło na rynku odnosić piwo typu pilzneńskiego, książę cieszyński Karol Ludwik postanowił zbudować własny browar w Cieszynie.
Cieszyn posiadał długie tradycje piwowarskie, bowiem już od XV wieku istniał tu browar mieszczański. Nie był on jednak własnością księcia, a ponadto produkowano w nim wyłącznie piwo tradycyjne górnej fermentacji w niewielkich ilościach. Dlatego ok. 1840 roku tuż pod zamkiem, na stoku wzgórza rozpoczęto budowę nowoczesnego browaru, który miał zająć się produkcją piwa typu pilzneńskiego na skalę przemysłową. Budowę ukończono w 1846 roku i niemal natychmiast po otwarciu zakład rozpoczął swoją działalność.
Piwo z Cieszyna szybko stało się popularne nie tylko w Księstwie Cieszyńskim, ale w całej monarchii habsburskiej. Syn i następca Karola Ludwika, arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg, zachwycony sukcesami zakładu rozwinął produkcję i w 1856 roku zdecydował się na założenie kolejnego browaru, który na jego polecenie wybudowano we wsi Pawlusie pod Żywcem. Pierwsi piwowarzy żywieckiego browaru pochodzili z Cieszyna.



Browar państwowy
Po zakończeniu I wojny światowej i upadku Austro-Węgier doszło do nacjonalizacji majątku książąt cieszyńskich. W 1920 roku browar upaństwowiono i powołano Państwowe Zamkowe Zakłady Przemysłowe w Cieszynie. W latach 20. XX wieku wydzierżawiono go warszawskim przedsiębiorcom skoligaconym m.in. z prezydentem Ignacym Mościckim. W 1933 roku zakład znalazł się pod zarządem Dyrekcji Lasów Państwowych.
W czasie II wojny światowej browar nie uległ likwidacji i nie zaprzestał produkcji. Po 1945 roku został włączony w skład Bielskich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych, a następnie Zakładów Piwowarskich w Żywcu. Przez cały ten czas, wciąż w tym samym budynku, browar produkował różne gatunki piwa, w tym swój sztandarowy produkt - piwo jasne pełne typu pilzneńskiego. Niestety jakość tego produktu, szczególnie w latach 70. i 80. XX wieku, budziła wiele zastrzeżeń.

Browar Grupy Żywiec
Na początku lat 90. XX wieku cieszyński browar został sprywatyzowany i wraz z browarem żywieckim zakupiony przez holenderski koncern Heineken. Produkcję ograniczono do jednego gatunku piwa, któremu nadano handlową nazwę Żywiec Brackie. Przywrócono tradycyjne receptury warzenia i znacznie poprawiono jakość produkcji. Piwa z Cieszyna sprzedawano w tym czasie w całym kraju.
Po kilku latach postanowiono zmienić charakter zakładu na producenta regionalnego, w związku z tym odstąpiono od handlowej nazwy marki Żywiec Brackie i wprowadzono nazwę Brackie. Zmieniono też znacznie oprawę graficzną i rozpoczęto dystrybucję piwa z nastawieniem na rynek lokalny województwa śląskiego. W 2003 roku w browarze w Cieszynie rozpoczęto produkcję marki ogólnopolskiej - Żywiec Porter, która jest jednak dystrybuowana na rynku ogólnopolskim pod logo Browaru Żywiec.
Od 2009 roku w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie produkowane są jednorazowo warki piw specjalnych dla Grupy Żywiec. W 2009 roku uwarzono tutaj piwo Bracki Koźlak Dubeltowy, którego autorem receptury jest piwowar-amator, Jan Krysiak, zwycięzca VII Konkursu Piwowarów Domowych w Żywcu. W 2010 roku zwyciężczyni VIII Konkursu Piwowarów Domowych w Żywcu, Dorota Chrapek, uwarzyła w cieszyńskim browarze piwo typu belgian pale ale - Brackie Pale Ale belgijskie. W 2011 roku wyprodukowano w nim piwo Grupy Żywiec dla sklepów sieci handlowej Biedronka - Leżajsk Pszeniczne. W tym samym roku powstał w tym zakładzie piwowarskim Grand Champion Birofilia 2011 - piwo kolońskie, według receptury Jana Szały.
Od 2010 roku browar rozpoczął produkcję piwa typu amber aleBrackie Mastne. Został także siedzibą Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Wdrożono w nim ponadto projekt przekształcenia zakładu w żywe muzeum piwowarstwa.
W 2011 roku doszło do formalnej konsolidacji browaru z Grupą Żywiec.



Charakterystyka
Browar w Cieszynie od lat 90. XX wieku należy do dużego międzynarodowego koncernu piwowarskiego. Mimo to zachował charakter regionalny i jako jedyny browar Grupy Żywiec wytwarza piwo metodami klasycznymi (m.in. stosuje metodę dekokcyjną warzenia piwa, otwarte kadzie fermentacyjne i zbiorniki leżakowe, a nie metodę HGB i tankofermentory). W zakładzie znajduje się wiele do dziś sprawnie funkcjonujących urządzeń pochodzących z drugiej połowy XIX wieku i początku XX wieku.
Zdolności produkcyjne Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie wynoszą 160 tysięcy hektolitrów piwa rocznie. Jego produkty są rozlewane na miejscu tylko do beczek keg. Butelkowanie i puszkowanie marek piwa z Cieszyna odbywa się w rozlewni browaru w Żywcu.
 za Wikipedią

wtorek, 19 czerwca 2012

Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie


Browar w Cieszynie

Historia

Browar arcyksiążęcy w Cieszynie (Bracki Browar Zamkowy) w wraz z zabudowaniami został wybudowany na wzgórzu zamkowym w 1846 r. przez Albrechta Fryderyka Habsburga na terenach należących do monarchii austro-węgierskiej. Nazwa "Zamkowy" przylgnęła do browaru, gdyż wybudowano go nieomal w sąsiedztwie habsburskiego zamku. Jak na ówczesne czasy była to ogromne przedsięwzięcie inwestycyjne.

Przed I wojną światową browar połączono z Fabryką Win i Likierów w Błogocicach. Jednocześnie stale modernizowano zakład. Stare urządzenia zastąpiono nowymi m.in. zainstalowano silniki dieslowskie, które zastąpiły stare maszyny na parę.

Traktat wersalski oraz jego postanowienia zaowocowały zmianami własnościowymi. Browar przeszedł na własność Skarbu Państwa i od tej pory nazwa browaru brzmiała: Państwowe Zamkowe Zakłady Przemysłowe w Cieszynie. Obiekt do 1933 roku dzierżawiony był przez warszawskich prominentów, skoligaconych m.in. prezydentem Ignacym Mościckim.



Po roku 1933 browar przejęła Dyrekcja Lasów Państwowych. W czasie II wojny światowej, dzięki zaangażowaniu pracowników browaru, udało się zachować cześć urządzeń i surowców i tym samym uchronić majątek browaru przed rozgrabieniem i wywiezieniem na teren Rzeszy. Po okresie okupacji Browar Zamkowy został włączony w struktury, najpierw Bielskich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych, a następnie Zakładów Piwowarskich w Żywcu.  Lata współczesne w historii Browaru Brackiego, to okres nie tylko częstych zmian jego nazwy, ale również rozbudowy zakładu. Nie miał on być nigdy producentem ogólnopolskim, ale silnie umocowanym browarem lokalnym, mającym stałą rzeszą odbiorców. Plany te okazały się na tyle skuteczne w realizacji, że obecnie rzesza fanów piwa brackiego stale się powiększa, a sława napoju z pianką z Brackiego Browaru Zamkowego w wykracza poza Cieszyn. Takiemu rozwojowi na pewno sprzyjały procesy zmian własnościowych, szczególnie tych po roku 1989. Dzięki nowym inwestycjom Browar w Cieszynie ma nową automatyczną kegownię, ale wciąż produkuje się w nim piwo bardzo tradycyjny sposób, w otwartych kadziach fermentacyjnych. Odkryte kadzie mieszczą się w starych, zabytkowych piwnicach browaru.

Produkcja

Zdolności produkcyjne Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie wynoszą 160 tys. hl. Zakład w ubiegłym roku wyprodukował 102 tys. hl piwa. W trosce o wysoką jakość piwa Browar wprowadził  system HACCP (Hazard Analysis Critical Control Point) - certyfikat systemu bezpieczeństwa produkcji żywności. Sztandarowym produktem cieszyńskiego producenta jest piwo Brackie o zawartości balinga 12,0 i zawartości alkoholu 5,5 %.



wg danych ze strony Grupy Żywiec S.A.

piątek, 15 czerwca 2012

Cieszyn + piwo = Brackie

Cieszyn + piwo = Brackie ... I to w najlepszym wydaniu Brackie czyli Brackie Mastne

Brackie Mastne - piwo warzone przez Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie. Powstaje z czterech rodzajów słodów, trzech jęczmiennych: pilzneńskiego, monachijskiego i karmelowego oraz ze słodu pszenicznego. Zawiera 13% ekstraktu oraz 5,8% obj. alkoholu. Mastne warzone jest metodą górnej fermentacji z wykorzystaniem zacierania dekokcyjnego. Charakteryzuje się bursztynową, lekko opalizującą barwą, solidną pianą i wyraźną, szlachetną goryczką. Konserwowane jest metodą mikrofiltracji. Mastne sprzedawane jest w butelkach 0,5 l z jubileuszową etykietą.


Brackie Mastne uwarzone zostało specjalnie na uroczystość obchodów 1200 lecia Cieszyna. Pierwsze warzenie (450 hl) miało miejsce 11 maja 2010 r., natomiast uroczyste odszpuntowanie pierwszej beczki i inauguracja piwa odbyła się podczas obchodów „Święta Trzech Braci” 20 czerwca 2010 r. Nazwa piwa Mastne bezpośrednio nawiązuje do pierwszej, udokumentowanej nazwy piwa z Cieszyna, wywodzącej się od słów: tęgi, pełny, mazisty, mięsisty, co podkreślało bogactwo jego składników i strukturę piwa. Najstarsze znane źródła mówiące o piwie „Mastne” pochodzą z XVII w. Są to trzy pozycje: Mikołaj Henelius, Silesiografia- 1613r., Jakub Schickfuss, Nowo poszerzana kronika Śląska - 1625 r., Mateusz Merian, Topografia Czech, Moraw i Śląska, połowa XVII w.).


W Cieszynie a właściwie w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie (o nim wkrótce więcej) waży się regularnie najlepsze piwa np. Brackie, Żywiec Porter ale powstają też "serie limitowane" jak opisane wcześniej Brackie Mastne czy Bracki Koźlak Dubeltowy albo Brackie Pale Ale belgijskie. O tych specjałach wkrótce także będzie można znaleźć u mnie informacje.

No to do zaś ... trzymcie sie.

I co? Czyż Cieszyn to nie najpiękniejsze miasto w Polsce  ba ... na świecie!!!